Geocaching czyli najpopularniejsza gra terenowa

Odkrywanie nowych miejsc i zabytków to z pewnością ulubione zajęcie każdego turysty. A gdyby połączyć przyjemność ze zwiedzania nowych miejsc z klasyczną zabawą w podchody i aspektem społecznym? Właśnie na tym polega geocaching – najpopularniejsza gra terenowa na świecie. Poznaj ten wyjątkowy sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu!

Na czym polega geocaching?

Geocaching to gra terenowa, opierająca się na szukaniu skrytek ukrytych w ważnych punktach zabytkowych lub widokowych. Każda ze skrytek – przez miłośników tego hobby nazywanych keszami – ma swoją własną historię i stara się przekazywać nowe informacje na temat obiektu, przy którym została ukryta. Wewnątrz skrytek znajdują się notatniki (tzw. logbooki), w których każdy znalazca może się podpisać, a w niektórych przypadkach przedmioty, które geocacherzy mogą wymieniać między sobą.

Skrytki różnią się nie tylko zawartością, ale również rozmiarem. Najmniejsze skrytki wielkości probówki często są dyskretnie ukrywane na terenach miejskich. Z kolei w miejscach bardziej odludnych można znaleźć większe kesze – nawet rozmiaru dużej skrzynki. Zróżnicowany jest również poziom trudności, bo o ile większość skrytek można znaleźć zwyczajnie udając się na wskazane koordynaty, niektóre wymagają rozwiązywania zagadek czy dodatkowego sprzętu.  

Geocaching – jak zacząć?

Geocaching to hobby dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, bez względu na wiek. Aby zacząć swoją przygodę wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie Geocaching.com (w polskiej wersji – Geocaching.pl) i sprawdzić kesze ukryte w najbliższej okolicy. Do znalezienia najłatwiejszych skrytek wystarczy telefon z funkcją lokalizacji. Co bardziej zaawansowani użytkownicy mogą tworzyć swoje własne skrytki, które później będą odkrywane przez innych geocacherów.

Główną zasadą geocachingu jest dyskrecja przy podejmowaniu każdej skrytki, zwłaszcza w przypadku keszy ukrytych na terenach miejskich

Osoby postronne, nieświadome zasad gry terenowej, mogą niszczyć, usuwać lub przenosić skrytki, dlatego warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Co istotne, kesze nie mogą być ukrywane na terenach prywatnych, opatrzonych zakazem wstępu i wyjątkowo niebezpiecznych (np. placach budowy) w trosce o bezpieczeństwo innych uczestników zabawy.