Jak pozbyć się przebarwień na skórze? Oto skuteczne sposoby

Przebarwienia na skórze mogą pojawić się w każdym wieku i niezależnie od płci. Niektóre z nich spowodowane są zmianami potrądzikowymi, a inne wynikają z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Niezależnie od pochodzenia, każdy z nas chciałby się ich jak najszybciej pozbyć. Jak to zrobić w sposób skuteczny? Podpowiadamy.

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy?

Za tworzeniem się przebarwień stoi melanina. Jest to barwnik, który odpowiada między innymi za kolor naszej skóry. Zmiany te to efekt miejscowego i – co warto podkreślić – nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny. Mogą się pojawiać, gdy produkcja tego elementu nagle zostaje gwałtownie zwiększona. Zazwyczaj dzieje się tak z kilku powodów.

Najczęściej eksponujemy swoją skórę na promienie słoneczne w nadmiernej ilości. Może to również dotyczyć problemów ze zdrowiem, a w tym zaburzeń hormonalnych, chorób tarczycy, jajników czy nadnerczy. Warto także przyglądać się skórze podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, a także w okresie ciąży oraz przekwitania.

Jakie są skuteczne sposoby na przebarwienia?

Przebarwienia na skórze można usunąć za pomocą profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Zanim jednak zapiszemy się do specjalisty, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni i zbada stan cery i pomoże dobrać jak najbardziej skuteczną metodę. Ciemne plamki na ciele można usunąć za pomocą mezoterapii, krioterapii, laseroterapii czy peelingu chemicznego.

Najczęściej wykonywanym jest jednak zabieg z użyciem lasera. Polega on na naświetlaniu cery wiązkami światła, co prowadzi do rozbicia melaniny, czyli barwnika skóry w takich miejscach, gdzie jest jej zdecydowanie za dużo. Warto jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa zabiegi powinny być wykonywane pod czujnym okiem profesjonalisty.

Jak usunąć przebarwienia domowymi sposobami?

Przebarwienia, które są bardzo widoczne, trudno jest usunąć domowymi sposobami całkowicie. Udaje się to tylko tym, którzy nie mają rozległych plam. W innych przypadkach konieczne będzie wsparcie z zewnątrz, jednak codzienna i odpowiednia pielęgnacja może pomóc w procesie regeneracji naskórka. Świetnie sprawdzą się domowe maseczki, które nakładane i trzymane od 15 do 20 minut dwa razy w tygodniu złagodzą przebarwienia.

Podstawowym składnikiem takiej maseczki powinien być sok z cytryny. Działa on rozjaśniająco i łagodząco. Do takiej mikstury można dodać miód, kurkumę, olejki eteryczne czy cynamon. Maseczkę tą dobrze jest zmywać wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Oprócz rozjaśnienia plamek będziemy mieli również nawilżoną i odżywioną skórę, a dzięki temu zmniejszy się szansa na powstawanie większych przebarwień.

Kosmetyki na przebarwienia skóry – jakie warto stosować?

Na przebarwienia dobrze będą się sprawdzać kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Powinny one zawierać takie substancje, które zablokują proces syntezy melaniny, a także poprawią jędrność i gęstość naskórka. Szczególnie polecane jest serum z witaminą C, które dzięki zawartości składników naturalnych rozjaśni i nawilży cerę.

Warto również szukać w składach witaminy E, kwasu pantotenowego, gliceryny oraz olei roślinnych. Elementy te odżywczo wpływają na cerę. O każdej porze roku dobrze mieć przy sobie filtry przeciwsłoneczne, bowiem stosowanie ich powstrzymuje melaninę przed powstawaniem rozległych plam. Bardzo ważne jest to, aby chronić swoją twarz oraz ciało przed intensywnymi promieniami słonecznymi, które mocno wpływają na rozprzestrzenianiem się tego czynnika.