Regularny tryb życia jako sposób na dobre zdrowie i samopoczucie

Zdrowy styl życia kojarzy się wielu osobom z wieloma wyrzeczeniami i podejmowaniem codziennego trudu związanego na przykład z uprawianiem sportu czy rezygnacją z ulubionych dań. Jednak zdrowy styl życia nie musi wiązać się z wysiłkiem i rezygnacją z różnych rzeczy.

Zdrowa dieta i dużo ruchu są dla wielu osób oczywistymi elementami zdrowego stylu życia, ale nie musi to oznaczać odstawienia na bok ulubionych dań czy długich godzin spędzanych na siłowni. Chcąc prowadzić zdrowy styl życia można zdecydować się na jedną ważną rzecz i jej przestrzegać. Tą rzeczą jest stały rytm dnia i związana z tym regularność pewnych działań. Wstawanie codziennie o tej samej porze i – co bardzo ważne – kładzenie się spać również codziennie mniej więcej o tej samej godzinie to dobry początek do tego, żeby dzień upływał codziennie w podobnym rytmie.

Stała pora posiłków i wypoczynku

Regularny tryb życia to hasło, które można usłyszeć nie tylko od lekarzy, ale również psychologów czy osób zajmujących się wspieraniem ludzi w radzeniu sobie z nieustannym stresem i problemami zdrowotnymi. W miarę stały i niezmienny rytm dnia jest odpowiedni nie tylko dla małych dzieci.

Organizm osoby dorosłej tak samo potrzebuje pewnych ram, dzięki którym jest wypoczęty i odpowiednio zadbany. W stały rytm dnia bez problemu można wpisać te aktywności, które są obowiązkowe – jak praca czy szkoła – i czas na relaks . Do tego należy koniecznie ustalić stałe pory spożywania posiłków i najlepiej ich wielkość. Stały rytm dnia do najlepszy sposób na wyrównanie ciśnienia i pracy serca. Dzięki określonym porom posiłków lepiej pracuje nasza wątroba i żołądek. W takich warunkach doskonale również sprawuje się nasz mózg, a my sami jesteśmy w stanie odkryć w sobie niesamowite pokłady energii i kreatywności.

Wieczne zabieganie sprzyja chorobom

Jeśli ktoś twierdzi, że w dzisiejszym zabieganym świecie nie jest możliwe zaplanowanie stałego rytmu dnia – pór wstawania i kładzenia się spać, posiłków, zajęć związanych z pracą i tych związanych z czasem wolnym i rozrywką – widocznie lubi wymówki. Jakkolwiek byśmy nie byli zajęci, jesteśmy w stanie wypracować sobie takie nawyki, jakie chcemy. To wymaga pracy tylko na początku. Związana jest ona z przestawienia się z trybu, w którym do późna oglądamy filmy, a potem rano mamy problem ze wstaniem i jesteśmy wiecznie zmęczeni, jemy o przypadkowych porach, zapominamy o piciu wody i nie dajemy sobie chwili na odpoczynek, bez którego nasz organizm po prostu z dnia na dzień niszczeje.

Planowanie dotyczy nie tylko ważnych projektów zawodowych czy związanych z nauką lub innymi ważnymi aktywnościami. Także życie i każdy poszczególny dzień można mieć zaplanowane tak, że zmieści się w  wszystko, co tylko chcemy. Oczywiście mogą zdarzać się odstępstwa, kiedy mamy specjalną okazję lub nieco więcej pracy. Niech to jednak będą faktycznie odstępstwa, a nie powrót do nieregularnego i przez to pełnego stresu życia